19. Oktobar 2022

Mnogi fitoterapeuti preporučuju upotrebu određenih biljni čajeva u trudnoći jer su bogat izvor vitalno važnih vitamina i minerala.

Mnogi fitoterapeuti preporučuju upotrebu određenih biljni čajeva u trudnoći jer su bogat izvor vitalno važnih vitamina i minerala, a zna se da je u trudnoći povećana potreba za ovim supstancama. Pre nego što trudnice posegnu za svojom omiljenom šoljom čaja, potrebno je razmisliti o prednostima i nedostacima određenog čaja u trudnoći. 

Jutarnja mučnina
 

Čaj od đumbira
 

Ssmanjuje mučnine, nadutost, poboljšava varenje, izvor je minerala.  

Delovanje: Pojačava tonus i peristaltiku organa digestivnog trakta, salivaciju i lučenje enzima i žuči, antiemetik je, ima pozitivno inotropno delovanje i utiče na sintezu prostaglandina. 

Primena: Kod dispepsije, kao aperitiv, stomahik i karminativ, za prevencija kinetoze. 

Kontraindikacije: Opstrukcije žučnih puteva, istorije pobačaja, preveremenih porođaja, krvarenja i prisutnih kontrakcija. 

Interakcije: Pacijenti koji primaju antikoagulantnu terapiju, mogu da koriste đumbir uz veliki oprez. 

Čaj od nane
 

Deluje umirujuće, opuštajuće, smiruje nadimanje, gasove u crevima i probleme sa probavom. Smanjuje mučninu i gorišicu. Pre spavanja relaksira mišiće i omogućava miran san. 

Delovanje: Antimikrobna, spazmolitička i holeretička aktivnost. 

Primena: Simptomatska terapija dispepsija, flatulencije, intestinalnih kolika, iritabilnog kolona. 

Kontraindikacije: Preosetljivost na sastojke biljaka familije Lamiaceae; kontaktni dermatitis. 

Prehlada i jačanje imuniteta 
 

Čaj od šipurka 
 

Delovanje: Izvor vitamina C, blagi adstringens.

Primena: Koristi se kod prehlade, gripa i malaksalosti. 

Cvasti kamilice
 

Inhalacija cvastima kamilice i više tečnosti je jedino što je dozvoljeno ukoliko postoji produktivni kašalj 

Delovanje: Antimikrobna, antiinflamatorna i spazmolitička aktivnost. 

Primena: Eksterna primena - kod infekcija i iritacija kože i sluznica, hemoroida; Interna primena – kod poremećaja varenja, spazama i inflamatornih procesa u organima digestivnog trakta. 

Urinarne infekcije 
 

Čaj ploda američke brusnice
 

Delovanje: Umanjuje učestalost infekcija urinarnog trakta. Nema izraženo baktericidno delovanje.

Povećanje kiselosti urina ima bakteriostatski efekat (benzoeva i hipurinska kiselina). Inhibira adheziju bakterija (E. coli) za epitelne ćelije i sprečava formiranje kolonija (delovanje fruktoze i proantocijanidina). 

Primena: Prevencija i terapija urinarnih infekcija. 

Neželjena reakcija u vidu dijareje se može javiti samo u slučaju konzumiranja
3-4 l čaja na dan.
Čaj ploda američke brusnice poboljšava resorpciju vitamina B12. Nisu poznate interakcije ovog čaja sa antibioticima. 

Čaj korena zečjeg trna 
 

Primena: Pospešuje izlučivanje mokraće te se uglavnom koristi kao sastojak čajnih mešavina koje se preporučuju kod upale mokraćne bešike i za sprečavanje pojave peska i kamena u bubrezima 

Ograničenja: Ne preporučuje se upotreba korene zečjeg trna kod otoka (edema) koji su posledica oslabljene funkcije bubrega ili srca. 

Čaj herbe rastavića 
 

Delovanje: Blag diuretik i spazmolitik, adstringens. 

Primena: Kod infekcija organa urinarnog trakta, konkremenata u bubregu i mokraćnoj bešici; eksterno kod rana i opekotina. 

Kontraindikacije: Edem koji je posledica disfunkcije srca ili bubrega. 

Čaj od herbe koprive
 

Herba koprive ima veći broj potvrđenih efekata.

Sastojci: Kopriva sadrži mnogo hranljivih materija, odličan je izvor gvožđa, magnezijuma, kalcijuma (esencijalnih minerala) i A, C, K vitamina. 

Delovanje: Kopriva ima antiinflamatornu i diuretičku aktivnost, lokalno anestezirajuće i blago analgetsko delovanje. Istraživanja iz 2009. godine sugerišu da proizvodi koji sadrže koprivu mogu smanjiti simptome alergijskog rinitisa. 

Primena: Kod infekcija i formiranja konkremenata u organima urinarnog trakta, bola u zglobovima (zbog antiinflamatornih svojstava), lečenje hipertenzije, za ubrzavanje zarastanja rana, smanjenje nivoa šećera u krvi, ublažanje stomačnih problema (zatvor, nadutost).
Primena kod hematoloških oboljenja nije eksperimentalno niti klinički potvrđena. 

Kontraindikacije: Edemi koji su posledica disfunkcije srca ili bubrega. 

Neželjene reakcije: Preosetljivost na sastojke biljaka familije Urticaceae; kontaktni dermatitis.  

Interakcije: Potencira delovanje diklofenaka. 

Veoma je važno napomenuti da je u trudnoći siguran čaj od lista, a ne od korena koprive (čaj korena koprive je kontraindikovan)!

Napomena: zabranjeno je uzimati koncetrat koprive kao što su tinkture ili sok od koprive. 

Neka istraživanja su čak pokazala i korist od upotrebe lekova koji uključuju koprivu za zaustavljanje krvarenja tokom i posle epiziotomije.  

Iako se kopriva smatra za bezbednu biljku, studija iz 2015. je pokazala da ona može uticati na menstrualni ciklus i doprineti pobačaju. Ima tendenciju da izazove i kontrakcije materice. 

Čajevi koje trudnice NE smeju da piju 
 

Uva – može izazvati kontrakcije uterusa i dovesti do pobačaja. 

Zeleni i crni čaj - Klasični čajevi (zeleni, crni i njhove mešavine) se dobijaju od drvenaste biljke čaja (Thea sinensis). Zbog količine kofeina ovi čajevi se ne preporučuju u trudnoći jer je makismalna dnevna preporuka za trudnice 200 mg kofeina na dan. Čak i oko ove preporučene dnevne doze vodi se polemika među naučnim svetom jer je za kofein dokazano da brzo prolazi kroz posteljicu (placentu) i da može da utiče na razvoj ploda, jer fetus nema metaboličke mehanizme kao odrasli, kojima može da se neutrališe dejstvo kofeina.

Dnevni unos od 200 mg kofeina na dan smanjuje protok krvi kroz posteljicu za 25%! Citohrom P450 1A2, glavi enzim koji je uključen u metabolizam kofeina odsutan je u posteljici i fetusu. Kofein smanjuje i telesnu težinu novorođenčeta i produžava period trudnoće. Previše kofeina smanjuje apsorpciju folne kiseline, ima diuretičko dejstvo, smanjuje apsorpciju hranjivih materija itd. 

Kora krušine i list sene - Tokom trudnoće i dojenja ne smeju se primenjivati lekovite biljke koje stimulišu rad creva (iritantni laksansi), a zabranjene su i deci mlađoj od deset godina. 

Kontraindikovani su u trudnoći i bela imela, list američke brusnice i koren koprive. 

Biljni čajevi koje takođe treba izbegavati u trudnoći su:
 

  • Svi čajevi koji imaju neku od sledećih oznaka – dijetalni, za smanjenje telesne težine, detox, za čišćenje, laksativi, jer ovi čajevi mogu dovesti do dehidratacije i poremećaja nivoa elektrolita u organizmu što može biti veoma štetno u trudnoći
     
  • Biljke koje izazivaju menstruaciju – anđelika, cikorija, miloduh, šafranika, pelin, stolistnjak, potočarka
     
  • Biljke bogate eteričnim uljima i eterična ulja (iritiraju ili stimulišu kontrakcije materice): eukaliptus, bosiljak, majoran, origano, mačija metvica, ruzmarin, majčina dušica.
    Nema opasnosti ako se ove biljke koriste kao začin u ishrani već samo kao čajevi, eterična ulja i tikture 
     
  • Biljke koje utiču na rad hormona – anđelika, koren sladića 
     

Generalno ako trudnoća protiče uredno i ako je žena zdrava slobodno može da uživa u osvežavajućim i zdravim biljnim čajevima sve dok se pridržava saveta farmaceuta. 

 

 

Izvori: 

  • Barnes LAJ, et al. (2019). Women’s health literacy and the complex decision‐making process to use complementary medicine products in pregnancy and lactation.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/hex.12910
     
  • https://kupdf.net/download/farmakoterapijski-vodic_58ece788dc0d604e3cda981a_pdf