12. Decembar 2022

Marina Kučica, mag.pharm.

Passiflora incarnata L. ili ljubičasta pasiflora višegodišnja je penjačica iz porodice Passifloraceae. Porijeklom iz Južne Amerike, u Europu je donesena u 17.stoljeću, a danas se uzgaja širom svijeta kao ukrasna biljka te zbog njezinog ljekovitog djelovanja. U ljekovite se svrhe koriste nadzemni dijelovi biljke sabrani u periodu cvata ili stvaranja plodova. Tradicionalno se primjenjuje kod nervoze, lošeg raspoloženja, nesanice i želučanih tegoba. U modernoj primjeni indicirana je za nesanicu, tahikardije psihogenog uzroka, anksioznost i stres.

Passiflora u farmakopeji

 

Prema Europskoj farmakopeji, drogu Passiflorae herba (pasiflorina zelen) čine usitnjeni ili rezani, osušeni nadzemni dijelovi vrste Passiflora incarnata L. Droga može sadržavati i cvjetove i/ili plodove.

Kvantificira se na udio ukupnih flavonoida (najmanje 1,5 %) izraženih kao viteksin. Europska farmakopeja donosi i monografiju Suhog ekstrakta pasiflore (Passiflorae herbae extractum siccum) koji se dobiva ekstrakcijom etanolom (40-90 %), metanolom (60 %) ili acetonom (40 %), a kvantificira se na udio ukupnih flavonoida (najmanje 2 %) izraženih kao viteksin.

Glavne bioaktivne komponente pasiflorine zeleni su flavonoidi, među kojima prevladavaju C-glikozidi apigenina i luteolina: izoviteksin i izoorijentin te njihovi 2"-β-D-glukozidi, šaftozid, izošaftozid, vicenin-2 i svertizin. Droga sadrži malu količinu eteričnog ulja te cijanidnog glikozida ginokardina. Beta-karbolinski alkaloidi, primjerice harman, mogu biti prisutni u tragovima.

Liječenje anksioznosti

 

Moderni način života, smanjenje fizičkog, a povećanje mentalnog napora, doveo je do veće razine stresa koja može rezultirati tjeskobom, uznemirenosti, pa čak i fizičkim bolestima. Zbog toga je povećan i interes za pasiflorom koja se tradicionalno koristila kao anksiolitik širom svijeta.

U jednom od istraživanja na miševima kao prototip anksiogenog lijeka lijeka korišten je pentilentetrazol. Taj se spoj koristi u životinjskim modelima anksioznosti jer proizvodi pouzdan diskriminirajući podražaj, u velikoj mjeri posredovan GABAA receptorom.

Četiri skupine miševa dobile su različite koncentracije ekstrakta pasiflorine zeleni., dvije skupine dobile su diazepam, a jednoj je skupini primjenjen samo pentilentetrazol.

Životinje su promatrane sat vremena u pojedinačnim kavezima i zaključeno je da ekstrakt pasiflore inhibira efekat pentilentetrazola te da se taj efekat povećava s porastom doze. Ovaj efekat može biti inhibiran antagonistom benzodiazepinskog mjesta GABAA receptora pa je jedno od objašnjenja efekta pasiflore upravo djelovanje preko GABAA receptora. Brojna druga naučna istraživanja ukazuju da se farmakološki efekti Pasiflorine zeleni temelje na modulaciji GABA sistema: mijenja afinitet za GABAA i GABAB receptore te unos GABA-e.

Dvije su kliničke studije pokazale učinkovitost pasiflore u liječenju anksioznosti.

Jedna dvostruko slijepa randomizirana studija uspoređivala je učinkovitost ekstrakta pasiflorine zeleni s oksazepamom u liječenju generaliziranog anksioznog poremećaja.

Pokazalo se da su i ekstrakt pasiflore i oksazepam bili učinkoviti u liječenju generaliziranog anksioznog poremećaja. Oksazepam je pokazao brži početak djelovanja, ali je kod ispitanika na oksazepamu bilo znatno više problema vezano uz pogoršanje radnog učinka.

Tradicionalni biljni lijek

 

Europska agencija za lijekove zaključuje da se na temelju dugogodišnje primjene preparati na bazi pasiflorine zeleni mogu registrirati kao tradicionalni biljni lijekovi za ublažavanje blagih simptoma psihičkog stresa i za pomoć pri spavanju. To znači da je, iako nema dovoljno dokaza iz kliničkih ispitivanja, učinkovitost vjerovatna i postoje dokazi da su se lijekovi sigurno koristili najmanje 30 godina (uključujući najmanje 15 godina unutar EU).

Ti se lijekovi smiju koristiti samo kod odraslih i djece starije od 12 godina, a potrebno je posavjetovati se s ljekarom ako simptomi traju duže od 2 sedmice ili se pogoršaju tokom primjene lijeka.


REFERENCE:

  • Elsas SM, Rossi DJ, Raber J, White G, Seeley CA, Gregory WL, Mohr C, Pfankuch T, Soumyanath A. Passiflora incarnata L. (Passionflower) extracts elicit GABA currents in hippocampal neurons in vitro, and show anxiogenic and anticonvulsant effects in vivo, varying with extraction method. Phytomedicine. 2010 Oct;17(12):940-9. doi: 10.1016/j.phymed.2010.03.002. Epub 2010 Apr 10. PMID: 20382514; PMCID: PMC2941540.

  • European Directorate for the Quality of Medicines and Health Care. EuropeanPharmacopoeia 10th Edition, Council of Europe, Strasbourg 2019.

  • Committee on Herbal Medicinal Products. Community herbal monograph on Passiflora incarnata L., herba. European Medicines Agency, 2014.